parallax background

ISTO

warsztaty

ISTO – to Słowiański taniec odzyskania mocy. Warsztat jest propozycją pracy nad samą istotą naszego ISTnienia. Łącząc elementy sztuki aktorskiej i sztuk walki, tańca, świadomości ciała i emocji przeznaczony jest dla aktorów, tancerzy, praktyków ciała i wszystkich zainteresowanych poznaniem człowieka.

Dogłębnie , somatycznie, emocjonalnie. Dialog znanego z nieznanym to podstawa pracy warsztatowej ISTO. Np. używamy dedykowanego języka, stworzonego przez lingwistkę Iwonę Czaplę, oraz posługujemy się alfabetem o nazwie Głagolica. Praca warsztatowa to połączenie świadomości scenicznej i obecności , oddechu, pieśni wielogłosowych, technik aktorskich, i medytacji, w melodii w rytmie, w słowach poszukujemy i odnajdujemy.
Prawdziwych i indywidualnych znaczeń ruchu i dźwięku, spotkania z samym sobą i innym Człowiekiem. Elementem, który stanowi jeden z wątków warsztatu jest maoryski taniec Haka, którego moc można poznać np. oglądając mecze „All Blacks“ rugbystów Nowej Zelandii
ISTO (исто) – oznacza „to samo”, „prawda”, – prawda głębsza, dotykająca, bardziej naszej natury i pierwotnej prawdy świata. ISTO jest tańcem , który każdy z Nas zaczyna z Innymi a kończy z samym sobą. Jest procesem dojrzewania, powrotu do dzieciństwa i odnalezienie swoich korzeni. Spotkaniem Świadomości z Nieświadomością.
Na scenie życia w każdym ruchu artysty którym jesteśmy, sztuka walki spotyka się z tym co w nas nienazwane. Mistrz i uczeń poznający swoją niewiedzę uczą się słów, gestów, języka ciała i znaczeń zapominanych a jakże ważnych tu i teraz.
Dlaczego?
Po to by iść dalej w świadomość, poznanie, improwizację i prawdziwą obecność.